Okulista czy optometrysta? Który specjalista kiedy?

Kategorie:

badanie wzroku
Problemy z wyraźnym widzeniem sprawiają, że pacjenci zgłaszają się na wizytę u okulisty. W niektórych przypadkach nie potrzebują jednak konsultacji z lekarzem specjalistą, gdyż wystarczy, że umówią się z optometrystą. Kiedy skorzystać z pomocy okulisty, a kiedy z optometrysty?

W czym pomoże okulista?
W przypadku lekarzy specjalistów takich jak okulista Warszawa czas oczekiwania na wizytę w zależności od placówki i lekarza może trwać kilka dni lub tygodni. Do lekarza specjalisty najczęściej wymagane jest skierowanie, co wydłuża czas oczekiwania na przeprowadzenie badań. Okulista powinien być pierwszym wyborem zawsze w przypadku zauważenia niepokojących zmian z naszym wzrokiem lub samym okiem. W większości przypadków pogorszenie widzenia nie jest przesłanką do wizyty u okulisty. Jeśli zaobserwowaliśmy problemy z widzeniem powinniśmy wybrać się do optometrysty.

Pogorszenie się wzroku może mieć różne przyczyny. Najczęściej wiąże się z wadami wzroku, które pojawiają się wraz z wiekiem. Problemy z widzeniem równie dobrze mogą wynikać z zachorowania na jaskrę lub zaćmę. W niektórych przypadkach niewyraźne widzenie powodują guzy mózgu, które uciskają nerw wzrokowy. W takiej sytuacji  leczenie wymaga usunięcia zmiany nowotworowej o charakterze złośliwym lub niezłośliwym przez neurochirurga.

Okulista przeprowadza pełne badanie narządu wzroku przy użyciu najnowocześniejszych metod diagnostycznych. Bada dno oka, soczewkę oczną, stan rogówki czy brzegi powiek. W razie potrzeby kieruje pacjenta na zabieg operacyjny, który leczy przyczynę nieprawidłowego widzenia (np. operacyjne usunięcie zaćmy). Coraz częściej spotykamy się z sytuacjami, gdy lekarz okulista nie zajmuje się doborem okularów, soczewek kontaktowych czy pomocy wzrokowych zostawiając ten obszar optometrystą.

Kiedy można zgłosić się do optometrysty?
Do optometrysty powinni zgłosić się w szczególności pacjenci, którzy nie znają przyczyn nieprawidłowego widzenia. Dotyczy to głównie osób, które nigdy wcześniej nie nosiły okularów lub soczewek kontaktowych. Najczęściej rozwiązaniem ich problemów będzie dobór okularów lub soczewek kontaktowych co najlepiej robi optometrysta.  Nie zaszkodzi wykonać wcześniej badanie u lekarza okulisty celem wyeliminowania zmian chorobowych. Wymiana okularów na nowe również odbywa się po wizycie u optometrysty. Zatem jeśli potrzebujesz nowych okularów lub zauważyłeś pogorszenie widzenia osobą pierwszego kontaktu w tym przypadku jest optometrysta.

Optometrysta nie diagnozuje chorób oczu. Nie może ich leczyć ani przeprowadzać zabiegów okulistycznych, np. usuwać ciał obcych z gałki ocznej. Praca optometrysty polega na dobieraniu odpowiedniej mocy szkieł kontaktowych lub soczewek okularowych czy też kompleksowo całych okularów. Podczas badania optometrycznego szczegółowo ocenia się ostrość widzenia i przygotowuje receptę na okulary. Na tej podstawie optyk wykonuje okulary dla danego pacjenta.

Optometrysta może pracować jednocześnie jako optyk. W takim przypadku wykonuje zarówno szczegółowe badanie wzroku, jak i zajmuje się dopasowaniem oprawek okularowych do kształtu twarzy jak również dobiera optymalne rozwiązania w postaci szkieł okularowych. Z pomocy optometrysty można skorzystać również, gdy odczuwa się przewlekłe zmęczenie oczu i pogorszenie widzenia podczas pracy przy komputerze. Dzięki temu można szybko wyrobić nowe okulary bez konieczności czekania na wizytę u okulisty.

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.