Soczewki kontaktowe oraz okulary – czy możliwe jest, aby nosić je zamiennie?

Kategorie:

Soczewki czy okulary? Jest to pytanie, które stawia sobie masa osób, które posiadają wadę wzroku. Szczególnie młodzi ludzie, chcieliby uniknąć noszenia okularów, a zatem zależy im na pozostaniu przy samych soczewkach. Kolejnym dylematem jest to, czy jedna opcja eliminuje drugą. Czy soczewki to opcja dla każdego? Z drugiej strony, może najlepsze są po prostu okulary?

Jeśli interesują nas wysokiej jakości soczewki kontaktowe Warszawa będzie dobrym miejscem, aby rozejrzeć się salonami optycznymi, które zaoferują nam wiele możliwości. Kluczem jest to, aby rozpatrzyć dostępne możliwości i wybrać tą najlepszą.

Nawet wybierając soczewki, okulary i tak będą Ci potrzebne

Choć może nie być to dla każdego oczywiste, rekomenduje się posiadanie zapasowej pary okularów, nawet jeśli nosimy soczewki. Przydadzą się nam szczególnie wtedy, kiedy nie zaleca się noszenia soczewek. Te obydwa elementy, powinno się nawet stosować naprzemiennie, aczkolwiek tylko wtedy, jeśli będą to soczewki i okulary dobrze dobrane oraz nie będą negatywnie wpływać na stan naszego widzenia.

W jakich sytuacjach, nie możemy zdecydować się na soczewki?

Po pierwsze, przeciwwskazaniem do noszenia soczewek jest pływanie. Bez względu na to, czy jest to klasyczny basen kryty, czy też plaża – zawsze musimy pamiętać o wyjęciu soczewek. Otóż w wodzie może znajdować się mnóstwo mikroorganizmów, które może prowadzić do bardzo poważnych infekcji oczu, a to np. zapalenie rogówki. Niektóre zakażenia mikroorganizmami, mogą nawet spowodować trwałą ślepotę. Dodatkowo, niektóre z nich są uodpornione na sporą część preparatów do dezynfekcji, dlatego ciężko jest się ich pozbyć z powierzchni soczewki. Jeśli jesteśmy entuzjastami sportów wodnych, najlepiej jeśli po prostu zakupimy skuteczne oraz niezbyt kosztowne okulary pływackie, która posiadają szkła korekcyjne.

Po drugie, z soczewek musimy również zrezygnować wtedy, kiedy pojawią się różnego rodzaju stany zapalne oka, które mogą wywołać pewne czynniki. Wówczas, o wiele bezpieczniej będzie nosić okulary, gdyż dzięki lepszemu przepływowi powietrza pomiędzy gałką oczną a nimi, nie będą po prostu drażnić oczu. Jakby nie spojrzeć, soczewka jest ciałem obcym, które nakładamy na oko. Tak samo w podczas chorób ogólnoustrojowych, które mogą mieć wpływ na stan oczu, powinniśmy raczej skłaniać się ku okularom. Bywa nawet, że takie schorzenia jak cukrzyca zupełnie eliminują możliwość noszenia soczewek, a to z powodu sporego dyskomfortu oraz bólu oczu, który towarzyszy ich zakładaniu. Zamiana soczewek na okulary jest wręcz obowiązkiem także wtedy, kiedy trafimy na pogotowie, bądź też gdy planowana jest na nas operacja w szpitalu.

W jaki sposób, dobrać odpowiednie soczewki, bazując na okularach?

Warto mieć świadomość tego, iż moc soczewek, nie może w pełni równać się mocy korekcyjnych okularów. Wynika to z faktu, że soczewki przylegają do rogówki, a z kolei okulary są od niej oddalone o pewną odległość. Jest to jednak zasada, która obowiązuje przy wadach powyżej 3,25 dioptrii.

W wypadku mniejszych wad, moc soczewek i okularów jest bardzo zbliżona. Powinno się pamiętać też o odpowiednim doborze soczewek, pod kątem rodzaju wady. Krótkowidztwo, to przypadek kiedy należy sięgać po soczewki o mniejszej mocy od okularów. Przy nadwzroczności, mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, dlatego soczewki mają być mocniejsze niż okulary. Mowa tu jedynie o zasadach zupełnie podstawowych, które są uzupełniane szeregiem innych, mogących decydować o wyborze odpowiednich soczewek. Bowiem zupełnie inne warunki pojawiają się, przy dopasowaniu soczewek dla osób za astygmatyzmem.

Choć dobranie soczewek na podstawie okularów to dość trudne zadanie, z drugiej strony jest też bardzo ważnym etapem. Najlepiej, jeśli udamy się z tym problem to okulisty bądź optyka, który będzie w stanie wybrać idealne soczewki, które będą harmonijnie współgrać z okularami, a także z posiadaną przez nas wadą wzroku.

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.