Dlaczego tak bardzo istotny jest dobór właściwych okularów?

Kategorie:

Dlaczego tak bardzo istotny jest dobór właściwych okularów?Każdy, kto nosi okulary wie o tym, że oprócz dobrego wyglądu powinny one przede wszystkim zapewnić nam poprawę widzenia. Taki efekt zapewnimy sobie tylko w przypadku, kiedy okulary zostaną prawidłowo wykonane przy zachowaniu indywidualnych parametrów montażu soczewek okularowych i właściwie dopasowanej oprawy.

Jeżeli chodzi o dobór okularów Warszawa jest miejscem, w którym znajdziemy wielu specjalistów ale możemy również trafić w miejsca, w których obsługiwać nas będą osoby bez odpowiedniej wiedzy z dziedziny optyki a przeszkolonych jedynie w celu sprzedaży okularów. Podobna sytuacja ma miejsce podczas zakupów internetowych, gdzie najczęściej podjęcie decyzji o zakupie wynika z niskiej ceny danego produktu natomiast wszystkie pomiary tj. rozstaw źrenic, wysokość montażową mamy zmierzyć samodzielnie. Warto jednak wiedzieć, że zakup okularów nie kończy się na podaniu naszej wady wzroku i rozstawu źrenic, jak zwykle wygląda to podczas takich internetowych zakupów. Jest to oczywiście zbyt mało, aby możliwe było wykonanie takich okularów, w których będzie widzieć prawidłowo. Dobry fachowiec wybierze właściwą oprawkę dopasowaną do wady wzroku np. o odpowiedniej wielkości, kształcie czy też tzw. panoramie oprawy. Uwzględni również vertex distance, czyli odległość od rogówki do tylnej części soczewki okularowej. Ma to ogromne znaczenie w przypadku większych mocy szkieł. Dobór właściwego kształtu czy materiału soczewki o większym współczynniku załamania światła wpłynie znacząco na estetykę samych szkieł w oprawie okularowej. Pamiętajmy, że prawdziwy optyk to nie tylko osoba od wycinania szkieł ale ktoś, kto dzięki swemu doświadczeniu i wiedzy pomoże nam w wyborze najlepszego rozwiązania optycznego i poprawy naszego komfortu na wiele lat.

Najważniejsze parametry doboru okularów

Oprócz rozstawu źrenic, bardzo ważnym parametrem okazuje się być wysokość montażu soczewek w okularowej oprawie, a ta często zależna jest od konstrukcji danej soczewki. Gdy rozstaw oraz wysokość źrenic nie zostaną wzięte pod uwagę, bądź też pomiary te będą błędne, może dojść do wywołania tzw. efektu pryzmatycznego wywołującego negatywnie wpływającego na nasz układ wzrokowy. Spowoduje to nie tylko dyskomfort podczas noszenia okularów i brak adaptacji do nich ale często prowadzi to także do zaburzeń widzenia obuocznego, dwojenia obrazu, bólów głowy, zamazania obrazu i ogólnego dyskomfortu.

Okulary korekcyjne wymagają wzięcia pod uwagę nie tylko wymienionych wyżej parametrów, gdyż spore znaczenie mają także:

– vertex – czyli odległość soczewki okularowej od rogówki oka,

– kąt pantoskopowy – czyli odchylenie tarczy oprawy od osi pionowej,

– kąt krzywizny oprawy.

Im większa wada wzroku tym precyzja wykonania okularów ma większe znaczenie. Dlatego wykonanie okularów warto powierzyć profesjonalistom.

Konstrukcja okularów, jako jeden z bardzo ważnych elementów

Osoby od lat noszące okulary korekcyjne, a szczególnie pacjenci o większej wadzie wzroku, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest właściwie dobrana moc soczewek, ale również prawidłowo dobrana przez optyka ich konstrukcja. Istotny jest też dobrze spasowana oprawka okularowa, czy też prawidłowy montaż soczewek okularowych, uwzględniając wszystkie parametry. Szczególnie dużą precyzję musimy wykazać wykonując okulary progresywne. Pamiętajmy, że taki proces powinien odbywać się jedynie w profesjonalnych salonach optycznych, gdzie prowadzi się świadome działania, zachowując najwyższe standardy i zasady obowiązujące przy konstruowaniu okularów korekcyjnych.

Już pierwszym sygnałem dla pacjenta, że coś jest nie w porządku będzie dyskomfort, nadmierne zmęczenie, a także nasilające się bóle głowy. Bardzo często jest niestety tak, iż po pewnym czasie pacjenci przyzwyczajają się do owych niedogodności związanych ze złym wykonaniem okularów, co może prowadzić do utrwalenia lub powiększenia wady wzroku lub w skrajnych przypadkach do pojawienia się dodatkowych problemów utrudniających dopasowanie właściwych mocy okularów w przyszłości.

 W wypadku wyboru oprawek okularowych…

Odpowiedni dobór opraw okularowych także wiąże się ze sporym wyzwaniem, a jest to istotne nawet w wypadku okularów przeciwsłonecznych. Istnieją natomiast zasady, które pozwalają nieco uprościć ten proces.

Nim podejmiemy się wyboru kształtu czy też koloru, warto abyśmy wcześniej określili przeznaczenie okularów, a wszystko po to, aby mogły być one możliwie najbardziej funkcjonalne. Powinny one spełniać pewne techniczne kryteria, gdzie dużą rolę odgrywa chociażby wartość korekcji, czy też konstrukcja soczewek, a w wypadku przeciwsłonecznych poziom przyciemnienia.

Pod względem estetycznym, pod uwagę należy wciąć cechy anatomiczne twarzy, takie jak np.: odcień cery, kolor oczu, kształt twarzy, długość i szerokość nosa, kształt brwi czy też osadzenie oczu.

Często bywa tak, że spodobają się nam okulary, które zauważyliśmy u kogoś, aczkolwiek należy mieć na uwadze fakt, że okulary to element, który powinien być dobierany indywidualnie. Jako, że producenci obecnie oferują nam przeróżne modele i fasony w setkach, a nawet w tysiącach wariantach kolorystycznych, z pewnością każdy będzie w stanie odnaleźć coś dla siebie.

Okulary są dodatkiem i funkcjonalną częścią garderoby, które mają sprawić, że poczujemy się pewnie oraz atrakcyjnie, stąd nie warto tu ryzykować i lepiej oddać kwestię ich doboru w ręce specjalistów, którzy w kwestii doradztwa są doskonale przeszkoleni.

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.