Okulary z filtrem światła niebieskiego – co sprawia, że są one tak ważne?

Kategorie:

Obecnie mamy do czynienia z naprawdę prężnym rozwojem technologii, a częstotliwość z jaką korzystamy z urządzeń elektrycznych sprawia, że negatywnie odbija się to na naszym zdrowiu. Nasz wzrok narażony jest na działanie światła niebieskiego, dlatego rekomendowane jest stosowanie odpowiednich okularów do komputera, z filtrem blue light.

Zanim postawimy na to rozwiązanie, warto dowiedzieć się na jakiej zasadzie działają okulary z filtrem światła niebieskiego, a także czym owe światło właściwie jest.

Światło niebieskie – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Niebieskie światło to naturalny element słonecznego światła, a w niewielkich ilościach nie jest zagrożeniem dla naszych oczu. Mając jednak na uwadze rozwój technologii, a także jego bardziej zaznaczoną obecność w naszym otoczeniu i życiu codziennym, staje się ono szkodliwe dla wzroku, a co za tym idzie również dla zdrowia. Światło niebieskie emitują wyświetlacze LCD, świetlówki, oświetlenie LED, a także ksenonowe lampy samochodów.

Co sprawia, że niebieskie światło jest szkodliwe dla oczu?

Niebieskie, wysokoenergetyczne promieniowanie, a właściwie jego niebieskofioletowe pasmo ogniskuje w centralnej części siatkówki oka, czyli w plamce żółtej. Tam z kolei, oddziałuje na wzrokowy barwnik, który zwie się melanopsyną.

Mimo tego, że ta nie bierze udziału w procesie widzenia, działanie na nią niebieskofioletowym światłem może prowadzić do powstawania wolnych rodników, a te mogą szkodzić komórkom plamki, które nie mogą się regenerować. Długotrwała ekspozycja na światło niebieskie sprawia, że nasz oczy są zmęczone, podrażnione, słabe i suche, a do tego pojawić się może, łzawienie, nieostre widzenie oraz bóle głowy.

W jaki sposób chronić oczy przed światłem niebieskim? Czy okulary z filtrem światła niebieskiego będą wystarczające?

To oczywiste, że najlepszą ochronę dla naszych oczu i wzroku będą stanowić odpowiednie okulary, a w wypadku szkodliwości światła niebieskiego, z pewnością będą to okulary do komputera z filtrem bluelight. Dzięki takim okularom, możliwe będzie bezpieczne użytkowanie komputera, smartfona, niwelując przy tym szkodliwe działanie światła niebieskiego na nasz wzrok.

Dobre salony optyczne oferują tzw. zerówki, które są okularami z filtrem światła niebieskiego, aczkolwiek nie są one korekcyjne. Na soczewki naniesiona jest po prostu specjalna powłoka, dzięki której nasze są dobrze zabezpieczone w trakcie pracy przed komputerem. Filtr blue light to szansa, że nasze okulary będą doskonałe nie tylko do pracy, ale również podczas codziennego funkcjonowania. Co więcej, podkreśla on również make-up oraz urodę użytkownika.

Czy warto kupić okulary z filtrem światła niebieskiego?

Jeśli nieodłączną częścią naszej pracy jest wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem, lub też korzystanie z innych urządzeń cyfrowych, okulary z filtrem światła niebieskiego są wówczas obowiązkiem. Niegdyś, okulary posiadały standardową powłokę antyrefleksyjną, a ta była w zupełności wystarczająca, jeżeli chodzi o zabezpieczenie wzroku przed światłem, jakie emitowały komputery. Aktualnie, wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, mamy coraz więcej do czynienia ze światłem niebieskim, dlatego o nasze oczy musimy dbać jeszcze bardziej.
Obecnie, nie ma lepszej ochrony przed szkodliwymi falami światła niebieskiego, a także przed skutkami jego oddziaływania na nasz wzrok.
Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja praca byłą maksymalnie efektywna, a nadmiar światła niebieskiego wyraźnie Ci doskwiera. Nie ma lepszego rozwiązania niż okulary z filtrem światła niebieskiego. Kiedy problem ten będziemy stale ignorować, może doprowadzić to do trwałego uszkodzenia wzroku, lub też pogłębiania się tych obecnie występujących. Mając na uwadze fakt, jak bardzo istotnym zmysłem w naszym życiu jest wzrok, nie powinniśmy deprecjonować żadnych objawów jego pogorszenia. Spora część z nas codzienne pracuje od kilku do kilkunastu godzin przed komputerem, a to już wystarczający powód, aby używać okulary z filtrem światła niebieskiego.

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.