Soczewki kontaktowe – najczęstsze błędy podczas zakładania

Kategorie:

Wady wzroku potrafią znacząco obniżyć komfort życia. Na szczęście jest szereg rozwiązań, dzięki którym można je zniwelować i skorygować wzrok. Świetną alternatywą dla okularów są soczewki kontaktowe. Dobrane odpowiednio do wady wzroku potrafią być komfortowe w noszeniu i niewyczuwalne przez cały dzień. Decydując się na korzystanie z soczewek kontaktowych wystrzegać się należy błędów związanych z ich użytkowaniem, tak aby nie narazić się na nieprzyjemności, które mogą powstać wskutek złego użytkowania. Poniżej opiszemy różne błędy, których zdecydowanie warto unikać, nie chcąc narazić się na dyskomfort ani tym bardziej na uszczerbek na zdrowiu.

Czym są soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe są wykonane najczęściej z silikonu i umieszcza się je na gałce ocznej, a precyzyjniej mówiąc na filmie łzowym, który ją pokrywa. Naturalnie soczewki są bezbarwne, natomiast producenci nadają im lekkiego zabarwienia, aby ułatwić ich użytkowanie. Można je pogrupować ze względu na funkcjonalność i tak dzieli się je na: korekcyjne — korygują wady takie jak krótko i dalekowzroczność czy astygmatyzm, kosmetyczne – mające za zadanie zmianę koloru oczu oraz terapeutyczne wykorzystywane jako opatrunek lub lekarstwo.

Najczęściej występujące błędy przy zakładaniu soczewek kontaktowych

  • Niewłaściwa higiena – bardzo często występujący błąd zarówno u osób, które dopiero zaczynają przygodę z soczewkami, jak i u tych, dla których ich noszenie to codzienność. Pamiętać należy o dokładnym myciu rąk przed każdą zmianą soczewek. Szczególną uwagę należy zwrócić na opuszki palców, bo to właśnie one dotykają samej soczewki.
  • Zakładanie soczewek niedobranych do posiadanej wady i budowy oka – soczewek ze względów bezpieczeństwa nie powinno się dobierać na własną rękę. Niezależnie od posiadanej wady wzroku, zawsze ich dobór powinien być poprzedzony dokładnym badaniem, które uwzględni wadę wzroku oraz budowę oka i na tej podstawie wskaże prawidłowe dla oczu soczewki. Dodatkowo bardzo ważne jest, aby pamiętać o systematycznych badaniach kontrolnych wyznaczonych przez specjalistę, przykładowo co pół roku.
  • Korzystanie z przeterminowanych soczewek – zakładanie soczewek, których termin ważności minął może doprowadzić do szeregu infekcji i chorób oczu, nie mówiąc o wpływie na samą jakość widzenia czy komfort noszenia. Nawet jeśli wyglądają w porządku, a ich termin ważności upłynął, absolutnie nie mogą być używane.
  • Niewłaściwa technika zakładania – prawidłowy sposób zakładania soczewki jest bardzo ważny zarówno dla samej soczewki, jak i również dla oka.
  • Używanie niedoczyszczonych soczewek – właściwa ich pielęgnacja jest bardzo ważna pod kątem higieny i zdrowia naszych oczu. Dlatego tak istotne jest, aby korzystać ze specjalnych płynów do pielęgnacji soczewek oraz prawidłowo je przechowywać, dbając jednocześnie o czystość pojemnika, do którego odkładamy soczewki.

Dzięki wyeliminowaniu powyższych błędów będzie można bezproblemowo i komfortowo korzystać z soczewek kontaktowych. Pozwoli to również cieszyć się komfortem dobrego widzenia bez konieczności zakładania okularów oraz bez uszczerbku na zdrowiu.

 

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.