Kiedy powinno się wymienić okulary na nowe?

Kategorie:

Okulary
Okulary umożliwiają prawidłowe widzenie, gdy pacjent cierpi na wadę wzroku. Dzięki odpowiednio dobranym soczewkom okularowym lub kontaktowym możliwe jest skorygowanie wady w taki sposób, by pacjent widział równie dobrze co osoba bez wady. Okulary z czasem wymagają jednak wymiany na nowy model. Kiedy powinno się wyrobić nowe okulary?

Zarysowania i uszkodzenia mechaniczne

Jeśli chodzi o okulary Warszawa Arts Optyk to lokalizacja, w której receptę okularową można otrzymać w ciągu jednego dnia. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do optometrysty, gdzie specjalista przeprowadzi kompleksowe badanie komputerowe jak również przy użyciu zaawansowanych urządzeń takich jak foropter. Po takim badaniu możliwe jest wykonanie okularów o prawidłowo dobranej mocy szkieł. Kiedy wskazana jest wymiana okularów na nowe?

Jedną z najczęstszych przyczyn wymiany okularów jest ich uszkodzenie mechaniczne. Zepsute oprawki źle układają się na twarzy i prezentują się nieestetycznie. Korzystanie z nich jest mało wygodne, dlatego użytkownik decyduje się na zakup nowej pary. Jeśli szkła są porysowane, można wymienić same soczewki okularowe lub całe okulary. Rysy na szkłach utrudniają prawidłowe widzenie i skupienie się na oglądanym obrazie. Nie można ich usunąć żadnymi preparatami do czyszczenia. Jedynym rozwiązaniem jest zakup nowych soczewek.

Uszkodzone oprawki można naprawić, jeśli doszło do zniszczenia zawiasów. Niesprawny zawias można wymienić na nowy i dalej używać tych samych oprawek. Taka naprawa kosztuje mniej niż wymiana całych okularów na nowe, dlatego warto ją rozważyć. Należy jednak pamiętać, że naprawa to nie przywrócenie stanu fabrycznego jedynie w wielu przypadkach chwilowe załagodzenie problemu do czasu wykonania nowych okularów.  Wymiana oprawek może opłacać się z kolei, gdy użytkownik ma ochotę na zmianę wyglądu i znudził się dotychczasowymi okularami lub uznał, że oprawki są już niemodne.

Nieodpowiednia moc szkieł

Okulary powinno się wymienić, gdy moc szkieł w posiadanej parze jest za słaba lub za mocna. Niektóre wady wzroku mają tendencję do pogłębiania się z wiekiem, inne pozostają takie same przez lata. Niekiedy dochodzi również do polepszenia się wzroku, przez co pacjent powinien zmienić szkła na soczewki o mniejszej mocy.

Co świadczy o tym, że moc szkieł jest nieprawidłowa? Źle dobrane szkła sprawiają, że pacjent zauważa, że jego ostrość widzenia uległa pogorszeniu. Może cierpieć również na nadmierne łzawienie oczu lub wręcz przeciwnie – odczuwać nadmierną suchość gałki ocznej. Za słabe lub za mocne szkła w okularach są przyczyną występowania przewlekłych bólów głowy, senności i przemęczenia. Ponadto utrudniają wykonywanie pracy przy komputerze. Takie objawy są znakiem, że pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do optometrysty lub okulisty.

Podczas badania wzroku optometrysta lub okulista potwierdzą, że konieczna jest wymiana szkieł na soczewki o innej mocy. Po zmianie okularów na nowe dolegliwości dokuczające pacjentowi powinny ustąpić maksymalnie w ciągu kilku tygodni. Brak wyraźnej poprawy samopoczucia jest wskazaniem do przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki z uwzględnieniem badań u innych specjalistów niż lekarz okulista.

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.