Kiedy powinno się wymienić okulary na nowe?

Kategorie:

Okulary
Okulary umożliwiają poprawę widzenia w sytuacji, gdy pacjent ma wadę wzroku. Najczęściej jest to krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm. Dzięki odpowiednio dobranym soczewkom okularowym lub kontaktowym możliwe jest poprawienie ostrości w taki sposób, by pacjent widział równie dobrze co osoba, której wzrok jest w pełni sprawny. Okulary z czasem wymagają jednak wymiany na nowy model. Kiedy powinno się wyrobić nowe okulary?

Zarysowania i uszkodzenia mechaniczne

Jeśli chodzi o okulary Warszawa Arts Optyk to lokalizacja, w której receptę okularową można otrzymać w ciągu jednego dnia. Wystarczy, że pacjent zgłosi się do naszego optometrysty. Na miejscu specjalista przeprowadzi obiektywne kompleksowe badanie komputerowe, oraz subiektywne badania przy użyciu zaawansowanych urządzeń takich jak foropter automatyczny. Po takim badaniu upewnicie się, że wykonane okulary będą mieć prawidłowo dobraną moc szkieł. Kiedy wskazana jest wymiana okularów na nowe?

Jedną z najczęstszych przyczyn wymiany okularów jest ich uszkodzenie mechaniczne. Zepsute oprawki źle układają się na twarzy co może utrudniać prawidłowe widzenie szczególnie, gdy korygują astygmatyzm. Korzystanie z nich jest mało wygodne, dlatego w takich sytuacjach należy podjąć decyzję o zakupie nowej pary. Jeśli szkła są porysowane, można wymienić same soczewki okularowe lub ostatecznie całe okulary. Rysy na szkłach utrudniają prawidłowe widzenie i skupienie się na oglądanym obrazie. Nie można ich usunąć żadnymi preparatami do czyszczenia. Jedynym rozwiązaniem jest wtedy zakup nowych soczewek.

Uszkodzone oprawki można naprawić, jeśli doszło do drobnych uszkodzeń np. zawiasów. Niesprawny zawias można wymienić na nowy co pozwoli na dalsze używanie tych samych oprawek. Taka naprawa kosztuje mniej niż wymiana całych okularów na nowe. Należy jednak pamiętać, że naprawa to nie przywrócenie stanu fabrycznego a jedynie chwilowe załagodzenie problemu do czasu wykonania nowych okularów.  Wymiana oprawek na nowe pozwoli nam na szybką zmianę naszego wyglądu jeśli znudziły nam się dotychczasowe okulary lub gdy uznaliśmy, że obecne oprawki są już niemodne.

Nieodpowiednia moc szkieł

Okulary powinno się również wymienić, gdy moc szkieł w posiadanej oprawie jest za słaba lub za mocna. Niektóre wady wzroku mają tendencję do pogłębiania się z wiekiem, inne pozostają takie same przez lata. Niekiedy dochodzi również do polepszenia się wzroku. W takich sytuacjach pacjent powinien zmienić szkła na te o mniejszej mocy.

Co świadczy o tym, że moc szkieł jest nieprawidłowa? Źle dobrane szkła sprawiają, że ostrość widzenia uległa pogorszeniu. Może to powodować również nadmierne łzawienie oczu lub wręcz przeciwnie suchość gałki ocznej. Za słabe lub za mocne szkła w okularach są przyczyną występowania przewlekłych bólów głowy, senności i przemęczenia. Ponadto utrudniają wykonywanie pracy przy komputerze. Takie objawy są znakiem, że pacjent powinien jak najszybciej zgłosić się do optometrysty lub okulisty.

Podczas badania wzroku optometrysta lub okulista potwierdzą, że konieczna jest wymiana szkieł na soczewki o innej mocy. Po zmianie okularów na nowe dolegliwości dokuczające pacjentowi powinny ustąpić maksymalnie w ciągu kilku tygodni. Brak wyraźnej poprawy samopoczucia jest wskazaniem do przeprowadzenia kompleksowej diagnostyki z uwzględnieniem badań u innych specjalistów niż lekarz okulista.

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.