Choroby oczu – kiedy zgłosić się do okulisty?

Kategorie:

Okulista jest lekarzem zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób oczu. Oznacza to, że jest w stanie określić tak wady, jak i wszelkie choroby dotykające narząd wzroku. Jakie objawy powinny skłonić Cię do odwiedzenia okulisty? Zapoznaj się z naszym krótkim przewodnikiem po najczęściej spotykanych schorzeniach oczu i zapisz się na profilaktyczną wizytę!

Rodzaje schorzeń wzroku

Schorzenia wzroku można podzielić na kilka rodzajów. Układ optyczny człowieka jest naprawdę skomplikowany i choroby, które mogą go dotykać należy odpowiednio różnicować. Przede wszystkim wyróżnia się uszkodzenia lub schorzenia w obrębie budowy oka. Mogą dotyczyć rogówki czy siatkówki, a w niektórych przypadkach także atakować nerw wzrokowy.

Osobną kategorię stanowią choroby dotykające narządy bezpośrednio otaczające oczy. Okulista może zatem zdiagnozować zmiany chorobowe spojówek czy powiek. Określone schorzenia wzroku mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte, samodzielne lub też towarzyszące czy też wynikające z innych, często przewlekłych chorób.

Często diagnozowane choroby oczu

O najczęściej diagnozowanych chorobach oczu z pewnością słyszał każdy z nas. Ale już nie wszyscy wiedzą, czym się charakteryzują i w jaki sposób objawiają. Poniżej uporządkowaliśmy najważniejsze informacje o rodzajach jednostek chorobowych:

  • jaskra – może prowadzić do utraty wzroku na skutek neuropatii nerwu wzrokowego; czynnikiem wywołującym chorobę jest zbyt wysokie ciśnienie śródgałkowe – niepokojące powinny być dla Ciebie powtarzające się bóle głowy, podwyższone ciśnienie krwi czy znaczna krótkowzroczność,
  • zaćma (katarakta) – w jej wyniku dochodzi do zmętnienia soczewki oka, widzenie charakteryzuje się zamglonym obrazem; może też prowadzić do całkowitej utraty wzroku; zaćma może dotykać starsze osoby, ale też być powikłaniem – na przykład cukrzycy; ponieważ rozwija się bezobjawowo, dużo zależy w tym przypadku od profilaktyki,
  • zespół suchego oka – zaburzenie wynikające z nieprawidłowej pracy kanalików łzowych lub składu samych łez – w wyniku tego schorzenia możesz odczuwać pieczenie i swędzenie oczu, a także uskarżać się na „piasek” pod powiekami; objawy nasilają się w pomieszczeniach z klimatyzacją lub wieczorem, po całym dniu, gdy oczy są już zmęczone,
  • nowotwory – często o niemożliwej do ustalenia etiologii; nie zawsze dają konkretne objawy, stąd również tutaj największe znaczenie ma regularne wykonywanie badań wzroku,
  • zapalenie spojówek – choroba stosunkowo powszechna, którą wywołują zarówno czynniki mechaniczne (podrażnienia przez dym lub pył), jak i biologiczne, to jest zakażenia bakteryjne czy wirusowe; silne swędzenie, opuchlizna czy zaczerwienienie w pewnością powinny skłonić Cię do wizyty u okulisty.
  • AMD – zwyrodnieni plamki żółtej. Choroba powodująca obumieranie komórek, odpowiedzialnych za odbiór wrażeń wzrokowych. Może to prowadzić do bezpowrotnej utraty wzroku.

Nie każdy musi lubić badanie wzroku, należy jednak podkreślić, że jest ono bezbolesne i zajmuje kilkanaście minut. Nowoczesna aparatura jest precyzyjna i pozwala szybko określić stan zdrowia oczu. Na szczęście w dzisiejszych czasach znajdziesz okulistę tak w Warszawie, jak i w małych miejscowościach – nie rezygnuj więc z regularnej profilaktyki!

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.