Dziecko u okulisty

Kategorie:

Jak często badać wzrok dziecka?

Na to pytanie nie ma jednej, idealnej odpowiedzi. Do okulisty lub optometrysty warto udać się z dzieckiem zawsze wtedy, gdy coś Cię niepokoi. Jeśli któryś z rodziców zmaga się już z wadą wzroku i możliwość jej dziedziczenia jest dość wysoka, warto wówczas zaplanować pierwszą wizytę nawet przed ukończeniem przez malucha 12 miesiąca życia. W tym czasie możliwe jest również wykrycie innych poważnych schorzeń, w tym retinopatii wcześniaczej.

Standardowo, w przypadku braku symptomów świadczących o nieprawidłowościach, do okulisty warto pójść z dzieckiem pomiędzy 2 i 3 rokiem życia. Następnie, profilaktycznie, zaleca się odwiedzanie okulisty lub optometrysty co około 2 lata. Wielu specjalistów wskazuje również na to, że dziecko obowiązkowo powinno mieć zbadany wzrok przed rozpoczęciem edukacji w przedszkolu lub szkole.

Jak przebiega wizyta dziecka u okulisty?

Jeśli dziecko nie było wcześniej u okulisty, może poczuć się nieco zagubione w gabinecie, a niekiedy nawet przerażone. W końcu na pierwszy rzut oka aparatura optyczna może wyglądać dla małego człowieka dość groźnie. Warto w takiej sytuacji poprosić lekarza lub optyka o krótki pokaz, w czasie którego wyjaśni, jak będzie przebiegać badanie i pokaże, że wszystkie sprzęty są bezpieczne dla pacjenta.

Badanie wzroku przeprowadzić można nawet u dzieci, które jeszcze nie potrafią czytać – dla nich przygotowywane są specjalne tablice, na których literki czy cyferki zostają zastąpione sylwetkami zwierzątek, owoców czy innych znanych dzieciom rzeczy. Po zakryciu jednego oka optometrysta lub okulista przejdzie do przeprowadzenia standardowej kontroli.

U najmłodszych pacjentów najczęściej podaje się krople do oczu. Zawierają one substancje wywołujące tymczasowe rozszerzenie źrenic – zarówno podanie, jak i samo działanie są bezbolesne, ale prowadzi do krótkotrwałego pogorszenia widzenia. Koniecznie uprzedź dziecko o takich skutkach ubocznych jeszcze przed zakropleniem preparatu i wytłumacz, że efekt ten mija po niedługim czasie.

Rehabilitacja wzroku dziecka w wieku szkolnym

Dlaczego najczęściej to właśnie dzieci w wieku szkolnym noszą okulary? Ponieważ dopiero na tym etapie życia zaczynają ze swojego wzroku korzystać naprawdę intensywnie. W warunkach domowych, kiedy się bawią lub czytają pierwsze książki, dostosowują odległość przedmiotu do swoich naturalnych potrzeb. W szkole, gdy nagle muszą odczytać literki znajdujące się na oddalonej tablicy, czy też pisać we własnym zeszycie, wady wzroku częściej się ujawniają.

Dzieci, które rozpoczęły naukę, nie zawsze chętnie mówią o swoich trudnościach. Upewnij się, czy maluch nie odczuwa bólu głowy, albo czy dobrze widzi wszystkie literki tak w podręczniku, jak i na tablicy. Możliwe, że dopasowanie modnych okularów dziecięcych zniweluje ewentualne problemy!

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.