Kilka słów refleksji o powłoce antyrefleksyjnej

Kategorie:

Powłoka antyrefleksyjna powoli staje się standardowym wykończeniem soczewek, poprawiając funkcjonalność okularów i podnosząc komfort ich noszenia. Stanowi przy tym istotną barierę chroniącą wzrok przed wieloma szkodliwymi czynnikami z zewnątrz. Co daje taka powłoka i dlaczego warto wybierać okulary z tego rodzaju warstwą ochronną?

Na czym polega działanie powłoki antyrefleksyjnej?

Chociaż powłokę antyrefleksyjną opracowano już kilkadziesiąt lat temu, to dopiero ostatni szybki rozwój technologii przyczynił się do jej powszechnego użycia w soczewkach okularowych. Ułatwiony i niemal ciągły dostęp do ekranów komputerowych, smartfonów i telewizorów negatywnie odbija się na wzroku. Oczy atakowane nadprogramowymi bodźcami świetlnymi stają się przemęczone. Antyrefleksyjna powierzchnia szkieł doskonale ogranicza skutki emisji promieniowania.

Nałożenie od wewnątrz i od zewnątrz różnego rodzaju substancji tworzy na powierzchni szkła korekcyjnego trwałą warstwę niwelującą wszelkiego rodzaju odbłyski, refleksy czy odbicia światła. Podnosi się tym samym odporność mechaniczną samych soczewek, ułatwiając chociażby prawidłowe odprowadzanie pary wodnej oraz oczyszczanie okularów.

Taka powłoka nie tylko ogranicza widoczność odblasków, ale też chroni wzrok przed promieniowaniem emitowanym przez monitory, poprawia kontrast widzenia, a jednocześnie nie wpływa na ograniczenie dostępu naturalnego światła do układu optycznego człowieka. Osoby noszące takie okulary potwierdzają, że widzą wyraźniej, obraz jest przejrzysty i jasny.

Dlaczego warto nosić okulary z antyrefleksem?

Okulary z powłoką antyrefleksyjną są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy w przypadku tradycyjnych szkieł narażeni są na oślepienia w trakcie jazdy, w tym głównie po zmroku. Antyrefleks zapewnia bardzo naturalny sposób widzenia i poprawne odbieranie bodźców świetlnych również przy ograniczonym oświetleniu z zewnątrz.

Chroniąc oczy przed promieniowaniem światła niebieskiego powłoka antyrefleksyjna ogranicza poziom zmęczenia wzroku, nawet przy dłuższym wystawieniu na działanie ekranów elektronicznych. Do tego zapewnia prawidłowe widzenie wszystkich przedmiotów i elementów wykonanych ze szkła – zazwyczaj na nich również odbija się światło, co utrudnia korzystanie z nich osobom noszącym okulary. Z tego względu powłokę antyrefleksyjną powinni wybierać pacjenci, którzy na co dzień zajmują się różnymi pracami manualnymi, w tym rzemieślnicy, informatycy czy mechanicy samochodowi.

Mam okulary z powłoką antyrefleksyjną i co dalej?

Noszenie okularów z powłoką antyrefleksyjną nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o wzrok i zapewniania mu odpowiedniej dawki odpoczynku. Jeśli dużo czasu spędzasz przed monitorem, czy to z powodów zawodowych, czy też rozrywkowych, pamiętaj o regularnych przerwach, by oczy mogły odpocząć. W tym czasie przewietrz się, spójrz na zielone rośliny, bo ten kolor relaksuje wzrok, a także upewnij się, czy oczy nie potrzebują nawilżenia. Zawsze miej pod ręką krople, które złagodzą ewentualne uczucie podrażnienia. Ekran, z którego korzystasz, powinien też znajdować się nieco poniżej poziomu oczu i w znacznym oddaleniu od twarzy, co pozwala patrzeć na niego pod odpowiednim kątem.

Jeśli to możliwe, ogranicz korzystanie z urządzeń emitujących promieniowanie do absolutnego minimum.

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.