Co musisz wiedzieć o okularach korekcyjnych?

Kategorie:

Jeszcze kilkanaście, czy może kilkadziesiąt lat temu osoby, które z powodu wady wzroku musiały nosić okulary korekcyjne, nie zawsze czuły się w nich komfortowo. Wybór oprawek był bardzo ograniczonya  większość modeli wydawała się toporna i niezbyt elegancka. Na szczęście trend ten obecnie całkowicie zmienił kierunek – noszenie okularów jest wręcz modne i na pewno dużo wygodniejsze. Ogromną zasługę ponoszą w tym przypadku projektanci oprawek, które teraz są lekkie, wykonane z materiałów wysokiej jakości i dostępne w niezliczonej ilości wzorów. Jednak chodzi nie tylko o styl, a przede wszystkim o korekcję wzroku – co zatem warto wiedzieć o okularach korekcyjnych?

Jakie wady wzroku koryguje się za pomocą soczewek korekcyjnych?

Ponad 10 milionów Polaków, bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania, ma wady wzroku. Równie często nosi się okulary korekcyjne w Warszawie, jak i w niewielkich miasteczkach czy na wsi. Dla wielu pacjentów nadal są one wygodniejsze niż soczewki kontaktowe, stąd doszło do tak znaczącego postępu  w opracowywaniu szkieł wielofunkcyjnych.

Za pomocą okularowych soczewek korekcyjnych można korygować wady wzroku takie, jak:

  • krótkowzroczność (czyli miopia) – będącą najczęściej diagnozowaną wadą; w tym przypadku promienie, które docierają do oka, skupiają się przed siatkówką, a obraz przedmiotów znajdujących się dalej jest zamazany,
  • nadwzroczność (hiperopia) – dalekowidz dobrze widzi elementy znajdujące się w większej odległości, ale może mieć problem z wyraźnym widzeniem bliższych przedmiotów; wada ta wynika z ogniskowania się promieni światła za siatkówką,
  • astygmatyzm (niezborność wzrokowa) – wynika z odmiennego kształtu powierzchni oka – nie jest ona kulista, a lekko wypukła, wklęsła i niesymetryczna, przez co światło nie może skupić się prawidłowo na siatkówce, a widzenie jest niewyraźne na każdej odległości.

Rodzaj wady, a także stopień jej zaawansowania może zdiagnozować optometrysta. W Warszawie badania wzroku wykonują specjaliści z naszego salonu optycznego.

Jakie rodzaje okularowych soczewek korekcyjnych można rozróżnić?

Soczewki korekcyjne można podzielić przede wszystkim ze względu na wady, które mają korygować, jak i geometrię szkieł. Wyróżnia się zatem soczewki skupiające, które noszą osoby z dalekowzrocznością, a do korekcji wzroku obarczonego  krótkowzrocznością stosuje się soczewki rozpraszające.

Ze względu na budowę soczewek można najprościej podzielić je na trzy kategorie:

  1. jednoogniskowe – najprostsze, ponieważ przeznaczone tylko i wyłącznie do korekcji jednej wady wzroku,
  2. dwuogniskowe – w jednej soczewce stosuje się korekcję zarówno do dali jak i bliży; soczewka jest w tym wypadku „podzielona” na górną (do dali) i dolną (do bliży) część,
  3. progresywne –najlepsze rozwiązanie do korekcji wzroku u osób, które potrzebują jednej pary okularów do chodzenia i drugiej do czytania.  Zmiana mocy w szkle jest niewidoczna i bardzo płynna co wpływa na estetykę okularów i komfort ich używania. Bez względu na to, jakie okulary korekcyjne będziesz nosić pamiętaj, że możesz wybierać spośród wielu modnych oprawek, które dobierzesz do swojego stylu!
Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.