Okulary do komputera – o tym musisz pamiętać przed zakupem

Kategorie:

Praca przed ekranem komputera to dla wielu osób codzienność. Do tego dochodzą długie godziny spędzane ze smartfonem lub przed telewizorem. Nic dziwnego, że taki tryb życia może się odbić na zdrowiu. Na problemy najbardziej narażone są oczy, ponieważ narząd wzroku wystawiony jest w ten sposób na długotrwałe działanie promieni światła niebieskiego, emitowanych przez urządzenia elektroniczne. By uniknąć negatywnych konsekwencji, warto zdecydować się na specjalne okulary przeznaczone do użytku przed komputerem. Co warto o nich wiedzieć i na co zwrócić uwagę, przygotowując się do decyzji o zakupie?

Nie tylko szkła korekcyjne

Długotrwałe spędzanie czasu w pozycji siedzącej może negatywnie odbić się na kondycji kręgosłupa. Dlatego dużo uwagi poświęca się na przypominanie, jak ważne jest utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Pomóc mogą również regularne przerwy czy krótkie przechadzki, nawet po biurowym pokoju. Jednak regularne nadwyrężanie wzroku również może przynieść nieprzyjemne niespodzianki. Dlatego osobom, które pracują przed ekranem monitora(lub z innych powodów narażonych na nadmierne promieniowanie padające z ekranu) poleca się specjalne okulary do komputera. W zależności od zapotrzebowania można zdecydować się zarówno na szkła korekcyjne, jak i na popularne „zerówki”, czyli przeznaczone dla osób bez wad wzroku. Cechą wyróżniającą takie okulary jest filtr blokujący szkodliwe światło niebieskie.

Dlaczego warto zaopatrzyć się w okulary do komputera?

Nadmierne wysuszenie, pieczenie i łzawienie oczu czy uciążliwe bóle głowy to tylko niektóre z objawów nadmiernej ekspozycji na promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektroniczne. Jednak przeciążenie narządu wzroku może również skutkować innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami.

Przy długotrwałym wysiłku może pojawić się uczucie widzenia przez mgłę, trudności ze skupieniem wzroku w jednym punkcie czy widzenie podwójne. Aby walczyć z dyskomfortem lub uniknąć problemów z oczami, warto zaopatrzyć się w specjalne okulary do komputera. Dodatkowym atutem jest fakt, że niektóre ich modele znacząco pomagają  ograniczyć docierające do oczu promieniowanie niebieskie.

Długie i częste korzystanie z telefonów, tabletów czy smartfonów (zwłaszcza przed snem) ograniczyć może wydzielanie  melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego za spokojny i zdrowy sen. Dlatego okulary do pracy przed ekranem przydać mogą się również osobom cierpiącym na problemy z zasypianiem.

Powłoki chroniące oczy

Decydując się na zakup okularów, warto poprosić o pomoc specjalistę. Wizyta u lekarza okulisty bądź u optometrysty pozwoli rozwiać wątpliwości na temat kondycji wzroku. Dzięki temu będzie wiadomo, czy niezbędne okażą się szkła do komputera korekcyjne, czy jedynie zerówki ze specjalną powłoką. Modele okularów najczęściej wyposażone są w powłokę antyrefleksyjną, czyli minimalizującą ilość docierających do oczu refleksów świetlnych odbijanych z ekranu komputera. Nie tylko chroni ona oczy, ale i poprawia kontrast widzenia, dzięki czemu wzrok jest mniej przeciążony. Aby ustrzec się wspomnianego wyżej promieniowania niebieskiego, należy upewnić się, że wybrane okulary mają również powłokę odbijającą szkodliwe promieniowanie.

Szkła z powłoką antystatyczną nie będą przyciągać zanieczyszczeń, pyłków i drobinek kurzu. Powłoka antyelektrostatyczna chroni z kolei przed promieniowaniem gamma wydzielanym przez monitory kineskopowe (czyli takie, w jakie wyposażone były starszego typu komputery stacjonarne).

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.