Okulary progresywne – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Kategorie:

Szczególnie osoby po 40. roku życia, bardzo często noszą ze sobą aż dwie pary okularów. Starają się mieć je zawsze pod ręką, gdyż zdarza się, że potrzebują okularów do widzenia zarówno z daleka, jak i z bliska. Bywa jednak, że korzystanie z różnych okularów jest uciążliwe. Może bowiem zdarzyć nam się zapomnieć jednych z nich, a wówczas pojawia się problem. Warto wiedzieć, że doskonałym rozwiązaniem w takim wypadku okażą się być okulary progresywne, które korygują widzenie, z daleka, z bliska, a także z odległości pośrednich.

Jeśli interesują nas okulary progresywne cena najczęściej będzie indywidualną sprawą danego salonu optycznego. Bez względu na to, będzie to świetne wyjście dla wielu osób. Zanim jednak postawisz na tę opcję, poznaj chociaż podstawowe informacje na temat szkieł progresywnych.

Szkła progresywne – jak wygląda ich działanie?

Największa zaleta szkieł progresywnych to fakt, że dzięki nim możemy poprawić swoje widzenie na każdą odległość. Wszystko z uwagi na specjalną konstrukcję szkieł. Te zawsze złożone są z kilku stref widzenia, które odpowiadają poszczególnym odległościom, z jakich patrzą użytkownicy.

W dużym skrócie, szkło progresywne można podzielić na trzy pola. Część górna jest odpowiedzialna za wyraźne widzenie obiektów z oddali. Część dolna umożliwia nam ostrość widzenia z bliższych odległości, na środku obecna jest strefa pośrednia, której celem jest poprawa widzenia z odległości pośrednich, a to sprawdza się np. w wypadku korzystania z komputera. Szkła progresywne to zatem kompleksowe wsparcie naszego wzroku. Jako, że użytkownicy mogą widzieć wyraźnie bez względu na odległość patrzenia, w ogóle nie ma konieczności noszenia przy sobie dwóch par okularów, gdyż wystarczy ta jedna – wielofunkcyjna.

Czy wada wzroku może uniemożliwić nam korzystanie z okularów progresywnych?

Należy zaznaczyć, że szkła progresywne nadają się dla osób, które cierpią na różne wady wzroku. Jest to zatem krótkowzroczność, dalekowzroczność, a także astygmatyzm. Popularne progresy można również spersonalizować w taki sposób, by parametry szkieł były idealnie dostosowane do sposobu, w jaki używane są okulary.

Adaptacja do okularów progresywnych – jak długo może trwać?

Osoby zdecydowane na szkła progresywne, muszą pamiętać o tym, że konieczna będzie tutaj adaptacja. Zajmuje ona najczęściej około kilku tygodni. To bardzo ważny etap, a przy tym musimy liczyć się z tym, że chociaż kilka dni będziemy w związku z tym odczuwać pewien dyskomfort. Nasz wysiłek na pewno nie pójdzie na marne. Sposób, w jaki będziemy wówczas widzieć będzie wymagał od nas dostosowania nie tylko oczu, ale również mózgu, stąd właśnie kluczowe może okazać się nasze nastawienie. Musimy być świadomi tego, że noszenie szkieł progresywnych powoduje, że sposób widzenia jest nieco inny. Z pewnością nie możemy się zrazić już na początku. Dyskomfort powinien minąć po pewnym czasie, a gdy już się przyzwyczaimy na dobre, nie będziemy nawet myśleć o tym, aby kiedykolwiek zmienić okulary progresywne na inne.

Jeśli chcemy prawidłowo widzieć przez szkła progresywne, będziemy musieli liczyć się z pewnymi ćwiczeniami, które pomogą nam wyrobić sobie pewne nawyki. To m.in. opuszczanie wzroku na dolną część szkieł, podczas patrzenia na przedmiot, który znajduje się blisko nas. Patrząc w dal, będziemy musieli skorzystać z tej górnej części szkieł. W wypadku odległości pośrednich, będziemy zmuszeni korzystać ze środkowej części szkieł. Co bardzo ważne, w każdym wypadku powinniśmy obracać głowę w kierunku przedmiotu, który zechcemy wyraźnie zobaczyć.

Czy każdy może stosować okulary progresywne?

Poszukując szkła progresywne Warszawa będzie doskonałym miejscem, aby rozpatrzyć wszelkie oferty. Co ważne, będą to okulary przeznaczone dla osób, które przekroczyły już 40. rok życia, a dodatkowo towarzyszy im dyskomfort i wada wzroku zwana prezbiopią. Gdy dostrzeżemy, że coraz gorzej radzimy sobie z odczytywaniem tekstu z bliska, a przy tym oddalamy od siebie książki, gazety i telefon, mogą być to jedne z pierwszych objawów prezbiopii.

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.