Jak często powinniśmy wykonywać badanie wzroku?

Kategorie:

Narząd wzroku jest szalenie istotny dla każdego człowieka, dlatego wszyscy powinniśmy mieć już od najmłodszych lat wyrobiony nawyk dbania o niego. Tylko poddając się systematycznym badaniom okulistycznym lub optometrycznym, będziemy w stanie mieć pełną kontrolę zarówno nad ostrością, jak i zasięgiem widzenia. Profilaktyka to najlepsza okazja ku temu, aby wykryć wszelkie nieprawidłowości już na początkowym etapie i rozpocząć leczenie. Tym samym, unikniemy znacznie poważniejszych problemów.

Kiedy powinniśmy wybrać się do okulisty?

Kiedy tylko pojawią się pewne problemy związane z ostrością widzenia, lub też inne dolegliwości, nie powinniśmy czekać. Należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą. Jeśli interesuje nas profesjonalne badanie wzroku Warszawa to idealne miejsce, aby rozejrzeć się za renomowanym gabinetem okulistycznym, gdyż oferta i możliwości będą bardzo szerokie.

Nie wolno deprecjonować objawów takich jak np. bolesność, łzawienie, nieostre widzenie, pieczenie oczu lub też światłowstręt. To wszystko może doprowadzić do tego, że nasze problemy ze wzrokiem jeszcze bardziej się nasilą. Jeśli zaobserwujemy u siebie częste mruganie, zapalenie spojówek lub bóle głowy, również warto skontaktować się z dobrym okulistą w Warszawie lub po prostu w miejscu swojego zamieszkania.

Wiele chorób oczu, w początkowym stadium nie przejawia żadnych widocznych objawów. Tylko regularne poddawanie się okulistycznym badaniom pozwoli nam na to, aby możliwie najwcześniej wykryć nieprawidłowości dotyczące naszego wzroku. Jeśli uda się szybko zdiagnozować konkretną chorobę, wymagane metody leczenia mogą okazać się nieinwazyjne i skutecznie zminimalizują dalszy rozwój.

W przypadku, kiedy wyniki podstawowych badań nie wykażą żadnych problemów ze wzrokiem, okulista może zlecić wykonanie bardziej specjalistycznych badań naszych oczu. Mowa tutaj chociażby o takich badaniach jak: optyczna koherentna tomografia siatkówki i nerwu wzrokowego, a także badanie pola widzenia czy ciśnienia wewnątrz gałkowego.

Jak często badać wzrok w przypadku osób dorosłych?

Wszyscy dorośli, którzy mają od 18 do 60 lat, powinny zgłaszać się na kontrolne badania wzroku przynajmniej raz na dwa lata. Chodzi tutaj przede wszystkim o wykrycie ewentualnych zmian, a także o prewencję zdrowotną. Jeżeli jednak sprawa dotyczy wszystkich tych, którzy mają już stwierdzoną wadę wzroku, warto przynajmniej ran na rok zdecydować się na badania, lub też tak często jak zarekomenduje nasz lekarz. Osoby po 61. roku życia, również powinny przynajmniej raz w roku udać się na kontrolne badania wzroku. To, jak często konieczne jest poddawanie się kontroli, w dużej mierze zależy też od tego, czy wada wzroku jest zahamowana, czy też nieustannie się pogłębia.

Częstotliwość badania wzroku u dzieci

Dzieci i młodzież to osoby z grupy wiekowej, które powinny przynajmniej raz na dwa lata zgłosić się na badania wzroku, bądź też kiedy taką kontrolę zleci lekarz specjalista. Warto wiedzieć, że podstawowe badania wzroku przeprowadzane są także u pediatry w trakcie tzw. badania bilansowego. Odbywa się ono, kiedy dziecko skończy rok, dwa, a także cztery lata. Następne tego typu kontrole odbywają się przed rozpoczęciem nauki w szkole, a kolejno na etapie III-IV klasy podstawowej.

Jeżeli chodzi o starsze dzieci, warto zlecić wykonanie pogłębionych badań wzroku, a wszystko z uwagi na to, iż mowa tutaj o czasie, kiedy dochodzi u nich do sporych zmian fizycznych w okresie dojrzewania. Bardzo istotne okazuje się też  sprawdzanie kanalików łzowych, a także wykonanie badań przezierności warstw oka. Kontrola naszego narządu wzroku niekiedy muszi być częstsza, a to szczególnie wtedy, kiedy w naszej rodzinie występują pewne niedomagania narządu wzroku oraz choroby ogólnoustrojowe, które mogą w przyszłości wpłynąć na stan i poziom naszego widzenia. Najważniejsze jednak, aby po prostu nie lekceważyć niepokojących symptomów, które mogą dotyczyć wzroku. Jeśli tylko jakieś się pojawią, natychmiast skontaktujmy się z lekarzem.

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.