Ochrona oczu latem

Kategorie:

Nadchodzi okres słonecznych dni, podczas których coraz częściej będziemy wystawieni na działanie promieni słonecznych. Pamiętamy o ochronie skóry przed promieniami UV, stosując kremy z filtrami, zapominamy natomiast o ochronie naszych oczu, które tak samo jak skóra narażone są na szkodliwe działanie słońca. Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV może uszkodzić powieki, soczewkę lub rogówkę, bądź też zwiększyć ryzyko powstania zaburzeń lub chorób oczu związanych z wiekiem, np. zaćmy, uszkodzeń siatkówki, skrzydlika czy nowotworu.

Aby zminimalizować to szkodliwe działanie promieni słonecznych zaleca się stosowanie okularów z filtrami UV. Pacjenci, którzy nie noszą okularów na stałe mogą zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary słoneczne. „Okularnicy” mogą wybrać okulary fotochromowe Transition lub Transition Extractive, które oprócz dobrej ostrości wzroku będą zaciemniać się na słońcu, a w pomieszczeniu rozjaśniać (najnowsze soczewki fotochromowe w pomieszczeniu są w pełni przejrzyste i mogą ściemniać się wewnątrz samochodu). Innym rozwiązaniem są okulary korekcyjne ze szkłami zabarwionymi na dowolnie wybrany przez pacjenta kolor, które oprócz walorów estetycznych zapewniają ochronę przed drażniącymi promieniami słonecznymi.

Dodatkowo szkła okularowe mogą być pokryte powłokami zwiększające ich własności optyczne, np. antyrefleksem Eye Drive lub Streetlife . Warto zastanowić się nad wyborem okularów polaryzacyjnych, które poprawiają kontrast widzenia, wyrazistość barw rzeczywistych, redukują olśnienia oraz odbicia światła od jezdni albo wody. Są one idealnym rozwiązaniem dla kierowców, wędkarzy i nie tylko. Większość z powyższych opcji można zastosować zarówno w okularach progresywnych, zastępujących kilka par okularów (do chodzenia, czytania czy też do komputera), dwuogniskowych bądź jednoogniskowych (do chodzenia). Ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia i zasobność portfela.

Większą uwagę do ochrony oczy latem powinny przywiązać osoby, u których zdiagnozowano zmiany chorobowe oczu oraz dzieci, których układ wzrokowy jest w trakcie rozwoju. Pamiętajmy, że okulary mają służyć ochronie naszego zdrowia, dlatego wystrzegajmy się okularów tzw. bazarowych, nie dających pewności czy właściwie spełnią swoją funkcję.

Artur Walas
Optometrysta

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.