Okulary progresywne dla każdego

Kategorie:
Prezbiopia

Prezbiopia lub inaczej starczowzroczność to pojęcia, z którymi prawdopodobnie spotkało się większość z pacjentów powyżej czterdziestego roku życia, będąc na badaniu ostrości wzroku w gabinecie optometrycznym lub okulistycznym. Objawia się ona problemami z czytaniem bądź widzeniem drobnych przedmiotów. Często też, by dojrzeć mały druk, potrzebujemy lepszego oświetlenia. Innym objawem prezbiopii jest tzw. „choroba krótkich rąk”, polegającą na coraz dalszym odsuwaniu tekstu od oczu, aby móc go widzieć wyraźniej. Najczęściej pacjenci ci pojawiają się u specjalisty w momencie, gdy ręce stają się za krótkie.

Prezbiopia jest procesem fizjologicznym zachodzącym wraz ze starzeniem się organizmu, którego nie jesteśmy w stanie powstrzymać. Efektem tego jest zmniejszenie się elastyczności soczewki ocznej (tzw. zmniejszenie amplitudy akomodacji oka). Podczas patrzenia na różne odległości soczewka ta zmienia swój kształt od bardziej płaskiego, kiedy patrzymy na dalekie odległości, do bardziej wypukłego przy patrzeniu na przedmioty z bliska (zmienia się wówczas moc optyczna naszego oka). Zmniejszenie się elastyczności soczewki utrudnia zmianę jego mocy co powoduje, że widzenie dali może być zachowane, natomiast pojawia się problem z widzeniem z bliska, np. z czytaniem. W tej sytuacji zaczynamy odsuwać tekst coraz dalej od siebie, bo tylko w dal widzimy wyraźnie.

Pacjenci podejmujący walkę z prezbiopią ratują się okularami do czytania. Problem pojawia się wtedy, gdy oprócz okularów do czytania potrzebują również okularów do chodzenia lub gdy w okularach do czytania nie są w stanie dojrzeć ekranu monitora komputerowego, który najczęściej znajduje się dalej niż odległość, z której czytamy. Niektórzy pacjenci maja nawet trzy pary okularów: do chodzenia, do komputera i do czytania. Ciągła zmiana okularów może być bardzo denerwująca i często męcząca.

Rozwiązaniem tego problemu są okulary progresywne, w których moc korekcyjna zmienia się płynnie w zależności od tego, z jakiej części soczewki korzysta oko.

W praktyce oznacza to, że jedna para okularów zapewni nam komfort widzenia na wszystkie odległości. Jeżeli wzrok skierowany jest na przedmioty znajdujące się w dużej odległości od użytkownika, wówczas oczy korzystają z górnej części soczewki, zapewniającej dobre widzenie dali. Przy patrzeniu na przedmioty będące blisko oczu wzrok skierowany jest na dolną część soczewki, która gwarantuje ostre widzenie z bliska, np. czytanie. Przy patrzeniu na obiekty średnio oddalone od oczu, np. monitor komputera, wykorzystywany jest środkowy obszar soczewki (tzw. kanał progresji).

  • Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór szkieł progresywnych, począwszy od prostych nie skomplikowanych konstrukcji, po szkła spersonalizowane, uwzględniające zachowania danego pacjenta, na przykład to, czy pacjent jest prawo- czy leworęczny. Przed zakupem warto zasięgnąć informacji u fachowca, który pomoże nam w wyborze odpowiednich soczewek, które spełnią nasze oczekiwania (inne wymagania mogą mieć osoby pracujące przy komputerze – szerokie pole widzenia bliży, a inne np. zawodowi kierowcy – szerokie widzenie dali).

  • Należy również pamiętać o tym, że oprócz zalet już wspomnianych szkła takie mają również swoje wady wynikające z bardzo skomplikowanej konstrukcji samych szkieł. Mogą to być mniej wyraźne widzenie w obszarach bocznych ( w najnowszych konstrukcjach prawie niezauważalne), utrudnione schodzenie po schodach bądź konieczność wykonywania ruchów głową w celu wyboru obszaru, który aktualnie chcemy wykorzystać (dal, odległość pośrednia bądź bliż).

Jeśli mamy w sobie trochę motywacji i cierpliwości to bardzo szybko zapomnimy o tych „niedoskonałościach” i docenimy komfort oraz wygodę z posiadania jednej, a nie dwóch lub trzech par okularów. Równie ważne jak wybór odpowiednich szkieł progresywnych jest wykonanie dokładnego badania wzroku. Podczas badania możemy wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do noszenia okularów progresywnych i uniknąć niepotrzebnych wydatków i rozczarowań.

Naszym pacjentom rekomendujemy tylko najlepsze szkła progresywne Varilux czy też Seiko lub Jzo. Dobrze dobrane okulary progresywne to komfortowe widzenie w każdym wieku.

Artur Walas
Optometrysta

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.