Czy warto zainwestować w zakup okularów z filtrem blue light?

Kategorie:

Wielu naszych Klientów często zastanawia się, czy zakup okularów z filtrem blue light, czyli światła niebieskiego to dobra inwestycja w ich przypadku. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się zaletom takiego rozwiązania i spróbujemy ocenić, w jakich sytuacjach wybór właśnie takiego modelu okularów może okazać się najlepszą decyzją.

Kilka słów na temat światła niebieskiego

Zanim omówimy sposób działania okularów z filtrem blue light i podpowiemy komu można je szczególnie polecić, poświęcimy kilka słów samemu zjawisku światła niebieskiego.

Warto w tym miejscu obalić pewien stereotyp. Wbrew często podzielanej opinii, światło niebieskie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka. Każdy z nas ma z nim bowiem do czynienia w ciągu dnia – ponieważ jest to światło dzienne, naturalnie będące częścią składową światła słonecznego. Należy dodać, iż w dawce, jaka jest w taki sposób dostarczana, nie są przekraczane żadne normy – wręcz przeciwnie, przebywanie na powietrzu i wystawianie się na działanie światła niebieskiego sprzyja budowaniu dobrego samopoczucia. W takim razie gdzie leży problem?

Światło niebieskie jest emitowane także sztucznie, a przyczyniają się do tego otaczające nas z niemal każdej strony urządzenia elektroniczne. Organizm człowieka, chociaż i tak całkiem dobrze przystosowany do nowoczesnych wyzwań, nadal działa zgodnie z naturalnym rytmem dobowym, który zostaje przez większość osób zaburzony – przez pracę do późnych godzin wieczornych, nocne oglądanie telewizji czy przeglądanie telefonu. Mało kto żyje w oparciu o regulowany przez światło słoneczne cykl. Przekłada się to, w połączeniu z działaniem sztucznego światła niebieskiego, na wiele różnych problemów natury cywilizacyjnej – takich jak chociażby bezsenność lub problemy z koncentracją. Mózg odbiera takie światło tak samo, jak naturalne, przez co znacznie utrudnione zostaje przejście w tryb odpoczynku i snu – organizm nadal zachowuje się tak, jakby był dzień.

Komu okulary z blokerem niebieskiego światła można szczególnie polecić?

Chociaż światło niebieskie emitowane przez otaczające człowieka urządzenia nie stanowi dużego zagrożenia dla wzroku (przy umiarkowanym korzystaniu z nich), to już negatywnie może odbijać się na wcześniej wspomnianym funkcjonowaniu w rytmie dobowym.

Najprostszym sposobem na zniwelowanie nieprawidłowości byłoby oczywiście przywrócenie naturalnego cyklu dnia i nocy, ale doskonale wiemy, że nie jest to proste i wymagałoby bardzo intensywnej pracy nad zmianą nawyków – wiązałoby się z ograniczeniem oglądania telewizji czy pracy do wieczora przed komputerem. Jeśli jesteś osobą, która z różnych względów jest wystawiona na emisję światła niebieskiego także po zmroku, do tego zauważasz, że występują u Ciebie spore trudności z zasypianiem i wzrok wydaje się nadmiernie obciążony, okulary z filtrem światła niebieskiego mogą przynieść spodziewaną poprawę.

Soczewki okularowe z filtrem blue light można polecić również pracownikom, którzy codziennie pracują przez kilkanaście godzin w oświetleniu LED. Mowa tu o pracownikach sklepów, urzędów czy biur, gdzie takie światło jest stosowane niekiedy nawet przez całą dobę. Wówczas odpowiednie okulary z blokerem niebieskiego światła odciążą wzrok, a także ograniczą wpływanie takiego promieniowania na układ nerwowy. Używane w czasie wieczornego relaksu przed ekranem sprawią, że organizm szybciej i efektywniej zareaguje na wyłączenie urządzeń elektronicznych, przez co z czasem zniwelowane zostaną kłopoty z bezsennością.

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

Dodatkowy adres

ul. Ogrodowa 31
00-893 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

789 088 933

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.