Okulary, a długa praca przy komputerze

Kategorie:

Okuliści szacują, że już ponad 70% Polaków ma wadę wzroku! Oznacza to, że sporo osób codziennie zaraz po przebudzeniu zakłada na nos okulary lub korzysta ze szkieł kontaktowych. W coraz większej liczbie zawodów spędzamy długie godziny przy komputerze. Co może prowadzić nie tylko do zmęczenia oczu, ale i pogłębiać wadę wzroku. Zwłaszcza jeśli jest niezdiagnozowana lub my sami ignorujemy fakt, że potrzebujemy szkieł kontaktowych. Co zrobić, aby nie męczyć oczu podczas długiej pracy przed ekranem?

Odpowiedni rodzaj okularów to klucz do sukcesu

Dużo osób dowiadując się o wadzie wzroku wybiera soczewki. Jednak nie zawsze będą one komfortowe podczas pracy przy komputerze. Dlaczego? Osoba z wadą minus i z astygmatyzmem będzie musiała bardzo daleko odsunąć ekran komputera, aby dobrze widzieć. Mimo że nie spoglądając na komputer widzi świetnie, a jej wada jest w pełni korygowana. Można wymienić jeszcze inne wady, w których lepiej jest wybrać okulary niż soczewki. Aczkolwiek same okulary mogą być bardzo różne.

Do pracy przed komputerem u osób, które mają większe potrzeby korekcji wzroku sprawdzą się okulary progresywne. W nich soczewka w niewidoczny sposób dzieli się na trzy obszary. Patrząc na wprost na ekran komputera, będziemy świetnie widzieć, to co się na nim pojawia. Kiedy spojrzymy w dół bez trudu odczytamy na przykład położony dokument, a patrząc w górę zobaczymy dal. Podobnie działają okulary biurowe, ale te podzielone są na dwa pola. Usprawniają pracę przy komputerze, a jednocześnie wystarczy podnieść wzrok, aby widzieć przedmioty czy osoby w oddali.

A co z okularami jednoogniskowymi? Te są najlepszym rozwiązaniem dla osób, jakie mają tę samą korekcję do bliższych i dalszych odległości. Odpowiednio dobrana wartość korekcji pozwoli nam widzieć zarówno ekran, jak i osobę siedzącą 3 metry dalej, w takiej samej ostrości.

Higiena pracy dla osób noszących okulary

W polskim prawie pracy zapisano, że osoby, które pracują przy komputerze przez więcej niż 4 godziny na dobę, mają prawo do 5-minutowej przerwy na każdą godzinę pracy. Taka przerwa wliczana jest do czasu pracy. Oznacza to, że odgórnie otrzymaliśmy możliwość zrobienia krótkiej przerwy dla oczu, po każdej przepracowanej godzinie. Ale czy tak robimy?

Czasami praca może być tak wciągająca lub robimy coś w szybkim tempie, bo goni nas termin. Zapominamy o przerwie czy wstaniu na chwilę od biura. Nie tylko sprzyja to bólom pleców, ale i oczu. Pracując bez przerwy przy ekranie komputera narażamy je na zmęczenie czy przesuszenie. A to doprowadza do tego, że po kilku godzinach przecieramy je ręką, aby lepiej widzieć, choć wcale nie poprawi to naszego widzenia.

Koniecznie więc korzystajmy z chwili przerwy, aby odwrócić wzrok od monitora. Można wyjrzeć za okno czy nawet popatrzeć na ścianę w dali, aby nieco poćwiczyć wzrok. W wypadku, gdy notorycznie mamy suche oczy, dobrze jest też zaopatrzyć się w krople nawilżające. A przede wszystkim, jeśli mamy wadę wzroku, wybierzemy dobre okulary korekcyjne.

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.