Okulary, a długa praca przy komputerze

Kategorie:

Okuliści szacują, że już ponad 70% Polaków ma wadę wzroku! Oznacza to, że sporo osób codziennie zaraz po przebudzeniu zakłada na nos okulary lub korzysta ze szkieł kontaktowych. W coraz większej liczbie zawodów spędzamy długie godziny przy komputerze, co może prowadzić nie tylko do zmęczenia oczu, ale i pogłębiać wadę wzroku. Zwłaszcza jeśli jest niezdiagnozowana lub my sami ignorujemy fakt, że potrzebujemy okularów. Co zrobić, aby nie męczyć oczu podczas długiej pracy przed ekranem?

Odpowiedni rodzaj okularów to klucz do sukcesu

Dużo osób dowiadując się o wadzie wzroku wybiera soczewki kontaktowe. Jednak nie zawsze będą one komfortowe podczas pracy przy komputerze. Przebywanie w klimatyzowanych biurach, rzadsze mruganie podczas patrzenia w monitor powoduje wysuszanie oczu i gorsze układanie się soczewek na oczach, co skutkuje pogorszeniem widzenia i dyskomfort. Lepszym rozwiązaniem będą okulary z filtrami typowo do monitorów komputerowych.

Do pracy przed komputerem u osób powyżej 40 roku życia, które mają większe potrzeby korekcji wzroku sprawdzą się okulary progresywne. W nich soczewka w niewidoczny sposób dzieli się na  „trzy obszary” – dal, bliż i pośredni. Patrząc na wprost na ekran komputera, będziemy świetnie widzieć, to co się na nim pojawia. Kiedy spojrzymy w dół bez trudu odczytamy na przykład położony dokument, a patrząc w górę zobaczymy dal. Podobnie działają okulary biurowe, ale te podzielone są na dwa pola. Usprawniają pracę przy komputerze, a wystarczy podnieść wzrok, aby widzieć przedmioty czy osoby w oddali.

A co z okularami jednoogniskowymi? Te są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które mają tę samą korekcję do bliższych i dalszych odległości. Odpowiednio dobrana wartość korekcji pozwoli nam widzieć zarówno ekran, jak i osobę siedzącą 3 metry dalej, w takiej samej ostrości.

Higiena pracy dla osób noszących okulary

W polskim prawie pracy zapisano, że osoby, które pracują przy komputerze przez więcej niż 4 godziny na dobę, mają prawo do 5-minutowej przerwy na każdą godzinę pracy. Taka przerwa wliczana jest do czasu pracy. Oznacza to, że odgórnie otrzymaliśmy możliwość zrobienia krótkiej przerwy dla oczu, po każdej przepracowanej godzinie. Ale czy tak robimy?

Czasami praca może być tak wciągająca lub robimy coś w szybkim tempie, bo goni nas termin. Zapominamy o przerwie czy wstaniu na chwilę od biurka. Nie tylko sprzyja to bólom pleców, ale i oczu. Pracując bez przerwy przy ekranie komputera narażamy oczy na zmęczenie czy przesuszenie.

Koniecznie więc korzystajmy z chwili przerwy, aby odwrócić wzrok od monitora. Można wyjrzeć za okno czy nawet popatrzeć na ścianę w dali, aby nieco rozluźnić wzrok. W przypadku, gdy notorycznie mamy suche oczy, dobrze jest też zaopatrzyć się w krople nawilżające. A przede wszystkim, jeśli mamy wadę wzroku, wybierzmy dobre okulary korekcyjne z filtrami.

Nawigacja
Napisz do Nas
Salon Optyczny Arts Optyk

ul. Leszno 34/36 lok. U4
01-199 Warszawa

Godz:

Poniedziałek-Piątek 11-19
Sobota 10-14

Telefon:

22 8628870

    Administratorem danych osobowych jest Salon Optyczny Arts Optyk, ul. Leszno 34/36 lok. U4, 01-199 Warszawa. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie.